Nasze europejskie społeczeństwa coraz bardziej się starzeją, a my stajemy przed poważnym wyzwaniem zapewnienia osobom starszym godnej i dostatniej starości. Bardzo ciężko zdarza się, iż osoba starsza w naszej rodzinie nagle lub stopniowo staje się niedołężna i wymaga opieki, często stałej, całodobowej.

To ogromne wyzwanie dla rodziny, a niektórzy jej członkowie, by zapewnić taką opiekę rezygnują z czasu dla własnych rodzin, a nawet z pracy zarobkowej. Innym rozwiązaniem jest zatrudnienie doświadczonej oraz wykwalifikowanej opiekunki osób starszych. To osoba z odpowiednimi predyspozycjami, wykształceniem i doświadczeniem, która może objąć pieczę nad kimś nam bliskim. Jak jej szukać i czy ważne są jej referencje?

Na skróty:

Doświadczenie w pracy w opiece

Bywa tak, iż osoba pragnąca podjąć się pracy w charakterze opiekunki osoby starszej ma wiele doświadczenia- głównie przez opiekę nad seniorem z własnej rodziny lub dzięki pracy czy stażom w domach opieki. To bardzo cenna kwestia w momencie, gdy zastanawiamy się nad osobą do opieki nad seniorem z naszej rodziny. Osoba, starająca się o pracę opiekunki by nabyć doświadczenia często zgłasza się do pracy lub na praktykę do szpitala.

Czytaj również: https://nursecare24.pl/2020/02/16/oferty-pracy-dla-opiekunek-w-niemczech/

Tam wykonywane obowiązki, polegające na pielęgnacji chorych i spędzaniu z nimi czasu, są idealną bazą przez rozpoczęciem pracy w domu jakiegoś seniora. Doświadczenie można także nabyć zapisując się na kurs “opiekunki osoby starszej”. To kilku semestralny kurs, który wyposaża przyszłą opiekunkę w niezbędną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Absolwent posiada umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, pielęgnacji i higieny osoby starszej, objawów chorób wieku podeszłego, sposobów komunikowania się z seniorem i jego najbliższymi, zasad żywienia osób starszych oraz zasad ich aktywizacji.

Innymi sposobami na pozyskanie doświadczenia w zawodzie są różne rodzaje wolontariatu- w domach opieki, w hospicjach. Legitymowanie się doświadczeniem znacznie zwiększa szansę na znalezienie dobrej oferty pracy jako opiekunka i lepsze zarobki.

Kto wystawia referencje opiekunce osób starszych?

Referencje dla opiekunki osób starszych wystawia ta osoba/ instytucja, u której opiekunka nabyła do tej pory doświadczenie. Mogą to być przeróżne placówki i ich kierownicy czy przełożeni opiekunki: oddziały szpitalne, hospicja, domy pogodnej starości, itp.

Referencje może opiekunce wystawić rodzina, dla której opiekunka dotychczas pracowała- może to być kilka serdecznych zdań, które zawierają pozytywny przekaz, iż rodzina rekomenduje daną opiekunkę innym. I na końcu- referencje może także wystawić agencja zatrudnienia- wiele pań wyjeżdża do pracy w roli opiekunki będąc zatrudnionymi przez agencje pracy. To bezpieczny sposób szukania legalnej pracy i gwarancja rzetelnych referencji.

Cechy opiekunki osoby starszej

Doświadczenie w pracy opiekunki jest bardzo ważne, aczkolwiek na pierwszym miejscu, by stwierdzić czy dana osoba nadaje się na opiekunkę, stoją jej predyspozycje osobowościowe. Jaka więc powinna być opiekunka osoby starszej? Wymienić można kilka zdecydowanie podstawowych pożądanych cech: sympatia do ludzi, empatia, zdolność adaptacji do nowych warunków, cierpliwość oraz łatwość nawiązywania kontaktu. Jeżeli nie posiadamy tych cech, trudno nam będzie odnaleźć się w tym zawodzie.

Sympatia oraz pokłady ludzkiej życzliwości pomogą opiekunce przekonać do siebie seniora, a seniorzy bywają początkowo bardzo nieufni. Przyjazne nastawienie do drugiego człowieka to konieczna baza, bez której trudno wyobrazić sobie pracę z człowiekiem przez niemal całą dobę, dzień w dzień. Z cechą tą wiąże się łatwość nawiązywania kontaktów, czyli otwartość na to co mówi oraz w jaki sposób się z nami komunikuje senior. To bardzo ważne umieć słuchać. Zdolność do adaptacji w nowych warunkach to chleb powszedni opiekunek- warunki w tej pracy zmieniają się czasem dość często.

Opiekunka pracować może przez szereg lat z różnymi seniorami w różnych domach, w których panują odmienne zasady. Empatia- opiekunka musi umieć wczuć się w niełatwą sytuację seniora, by mu pomóc i budzić jego zaufanie. Cierpliwość- nieodzowna cecha opiekuna, który powinien spokojnie akceptować ograniczenia i powolniejszy sposób reakcji swojego podopiecznego.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.