Stan jamy ustnej i kondycja zębów w podeszłym wieku, jest często efektem tego jaką wagę senior przykładał do higieny jamy ustnej za młodu i w ciągu swojego całego życia. Zdarza się również, że przebyte choroby, a także liczne schorzenia bezpośrednio wpływają na stan jamy ustnej u osób starszych.

Jesteś opiekunką osoby starszej? Przeczytaj, dlaczego higiena jamy ustnej u seniora jest tak istotna i jaki może mieć ona wpływ na stan jego zdrowia.

Na skróty:

Jak dbać o jamę ustną w starszym wieku

Higiena jamy ustnej u osób starszych to niezwykle ważny punkt w kwestii pielęgnacji osoby starszej. Nie powinno się jej pomijać czy o niej zapominać. Nawet jeśli nasz podopieczny przez całe życie czyścił zęby dokładnie je szczotkując oraz używał w tym celu także nici dentystycznych, może okazać się, że w podeszłym wieku w jamie ustnej pojawią się niepokojące objawy w odniesieniu do zdrowia dziąseł i zębów.

Podeszły wiek często powoduje pojawianie się ubytków tkanki zębów oraz próchnicy korzeni. Dla zachowania zdrowia zębów koniecznie stosuj u swojego podopiecznego pasty zwierające fluor oraz nici dentystyczne. Koniecznie również zabieraj go na regularne wizyty u stomatologa.

Higiena jamy ustnej podopiecznego powinna również brać pod uwagę jedną z powszechniejszych dolegliwości występujących u osób starszych jaką jest nadwrażliwość zębów. Wiek starszy powoduje, cofanie się dziąseł, odsłaniając je. Te odsłonięte miejsca są szczególnie wrażliwe na uczucie zimna i gorąca.

Aby łagodzić objawy nadwrażliwości zębów i łagodzić jej objawy należy stosować odpowiednie pasy oraz jeśli ból nie ustąpi zabrać seniora do stomatologa. Stomatolog zleci dalsze leczenie.

Kolejną przypadłością osób starszych jest nadmierna suchość w ustach wywołana stosowaniem różnorodnych leków. Ta nieleczona dolegliwość może powodować uszkodzenia zębów. W takim przypadku Stomatolog zaleci odpowiednie zabiegi oraz wskaże preparaty, które zmniejszą suchość w jamie ustnej. Dodatkowo takie choroby jak cukrzyca czy choroby serca i nowotwory mogą mieć bezpośredni wpływ na stan uzębienia seniora.

Warto podkreślić, iż jeśli senior posiada swoje naturalne zęby oraz jeśli jest w pełni sprawny – pielęgnacja zębów w niczym nie odbiera od tej stosowanej u osób młodych. Zaleca się szczotkowanie zębów nawet po każdym posiłku, a także stosowanie specjalnych płynów do higieny jamy ustnej i nici dentystycznych.

Higiena jamy ustnej podopiecznego – pomoc opiekunki

Higiena jamy ustnej u seniora powinna być bardzo dokładna. Dla zdrowia podopiecznego zaleca się mycie zębów minimum 2 razy dziennie. Przed snem należy szczególnie zadbać o dokładność mycia. Dla zachowania lepszych efektów zaleca się mycie zębów dopiero 30min po ostatnim posiłku.

Dla seniora dedykowane są specjalne miękkie szczoteczki lub elektryczne i soniczne, jeśli w higienie jamy ustnej pomaga opiekun. Tyczy się to także osób, które karmione są sondą. W przypadku podopiecznych z gorszym stanem zdrowia dbałość o higienę jamy ustnej u osoby starszej w pełni spoczywa na opiekunie.

Protezy zębowe – pielęgnacja

Różnorodne protezy zębowe zastępują i uzupełniają brakujące uzębienie. Protezy ułatwiają codziennie życie, a także spożywanie posiłków.

Należy o nie dbać tak samo jak o swoje naturalne zęby. Tak samo regularnie je szczotkujemy i usuwamy resztki jedzenia z pomiędzy nich, a raz do roku należy udać się na wizytę kontrolną.

Zwykle proteza zębowa wykonana jest z akrylu, zapewnia on estetyczny wygląd, lecz również sprzyja rozwojowi licznych bakterii i grzybów. Co ważne, resztki zalegającego jedzenia mogą gromadzić się między podniebieniem a protezą. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może prowadzić do powstawania nieprzyjemnego zapachu a nawet może prowadzić do chorób dziąseł i jamy ustnej.

Protetyk wykonujący protezę z pewnością poinstruuje seniora o sposobie zachowania odpowiedniej higieny, lecz dużą rolą w jej przestrzeganiu posiada opiekun osoby starszej. Warto więc poświęcać jej sporo uwagi.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.