Przychodzi taki czas, kiedy młodość wkracza w dojrzałość, a dojrzałość w podeszły wiek. Każdy z etapów naszego życia ma swoje uroki, a także gorsze chwile. Dla wielu okres starości może kojarzyć się z ograniczeniami, z końcem pewnych etapów.
Jest w tym wiele prawdy, lecz należy pamiętać, że jest to też początek czegoś nowego. Nowa dawka wolnego czasu, brak obowiązków, a co za tym idzie jest to doskonały czas na realizacje hobby seniora.
Na skróty:
Aktywny senior
Każdy senior jest inny. Tak samo jak jego zdrowie i kondycja. Dlatego możliwość realizacji pasji w podeszłym wieku, zależna jest od stanu zdrowia osoby starszej oraz od rodzaju hobby. Jeśli w młodości aktywnie spędzaliśmy czas, naszym ulubionym sportem były biegi, jest duża szansa, że zdobyta kondycja za młodu, przedłuży naszą sprawność na starość.
Dzięki temu nawet w podeszłym wieku spacery, czy lżejsze biegi będą możliwe – pod warunkiem, że wcześniej nie wystąpi jakaś kontuzja, która nam to uniemożliwi. Może stać się również tak, że kontynuacja pasji z młodości nie będzie możliwa po przejściu na emeryturę, jednak duża ilość wolnego czasu, może zmotywować osobę starszą do realizacji nowego hobby.
Pasja osoby starszej nie musi wiązać się ze statycznością czy brakiem ruchu, wszystko zależne jest od zdrowia seniora. W podeszłym wieku często sam lekarz prowadzący osobę starszą może zasugerować aktywizacje osoby starszej.
Konieczność poruszania się i kontaktu z innymi ludźmi. Szczególnie może to mieć zastosowanie wśród seniorów chorujących na depresje lub z tendencją do zachorowań. W podeszłym wieku możliwe jest aktywne uprawianie spotu jak np. bieganie lub pływanie, a także realizacja hobby związanego z koncentracją i sprawnością umysłu jak np. gra w szachy.
Hobby seniora a bezpieczeństwo
Podczas realizacji pasji przez osobę starszą, warto przeanalizować przede wszystkim jej możliwości, a także bezpieczeństwo. Kontynuacja hobby seniora nie może wpływać negatywnie na jego stan zdrowia ani nie może być powodem występowania zagrożenia dla niego samego.
Aby hobby seniora było bezpieczne, warto dopasować je do kondycji seniora. Jakie są przykłady aktywności, na którą może pozwolić sobie osoba starsza? Senior może oddać się pielęgnacji ogrodu. Egzystowanie z naturą uspokaja. Wiele osób również rozmawia z roślinami i widzi w tym głębszy sens.
Obserwowanie jak ogród się rozwija, dostrzeganie jego wzrostu daje odczucie bycia potrzebnym. Pielęgnacja ogrodu nie musi być wcale ciężkim zajęciem. Nie musimy od razu namawiać seniora do koszenia trawy, ale delikatne przycinanie roślin, plewienie jest z pewnością w zasięgu jego możliwości.
Osoby starsze nie muszą także rezygnować z życia kulturalnego. W podeszłym wieku w dalszym ciągu mogą udawać się na spektakle w teatrze, czy na koncerty. Życie kulturalne seniora może być bardzo interesujące.
Duża ilość wolnego czasu, jest zdecydowanie sprzymierzeńcem. Osoba starsza z powodzeniem może udać się na kilka spektakli w ciągu miesiąca, czy nawet pojechać na koncert w filharmonii. Podeszły wiek jest często czasem na realizacje tego, na co wcześniej nie mieliśmy ani czasu ani większej możliwości.
Pielęgnacja ogrodu
Aktywny senior to zdrowy i szczęśliwy starszy człowiek. Warto wziąć to pod uwagę planując czas naszemu podopiecznemu. Jeśli pasją osoby starszej jest pielęgnacja ogrodu, nie powinniśmy mu tego zabraniać.
Możemy towarzyszyć mu podczas prac w ogrodzie. Aby zapewnić mu odpowiednie bezpieczeństwo, możemy wyręczać go w ciężkich i trudnych obowiązkach. Możemy kosić trawę, przycinać drzewa na wysokości, a pielęgnacje ogrodu niewymagającą ogromnego wysiłku pozostawiać seniorowi. Na pewno pielęgnacja ogrodu jest bardzo wdzięcznym zajęciem.
Piękny ogród dostarcza wielu estetycznych doznań a także jest wdzięcznym zajęciem. Kiedy ogród rozwija się i zmienia wraz z upływającym czasem, obserwujemy ogromny sens naszych działań. Osoba starsza czuje się potrzeba, posiada przyjemny obowiązek, który również motywuje go do aktywności.