Na licznych stronach internetowych oraz w prasie papierowej można się natknąć na wiele ogłoszeń oferujących pracę opiekunki osób starszych w Niemczech, zamieszczane zarówno przez agencje pośrednictwa pracy, jak i bezpośrednio przez członków rodziny seniorów i seniorek. Zarobki wyglądają więcej niż przyzwoicie – o wiele lepiej niż te oferowane w Polsce za tę samą pracę. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wyjeździe, upewnijmy się, co wchodzi w zakres naszych obowiązków i jak będzie wyglądała nasza codzienność za niemiecką granicą. Jak wygląda dzień opiekunki w Niemczech?
Ogólnie rzecz biorąc, dzień każdej opiekunki w Niemczech jest podobny: musi pomóc seniorowi czy seniorce w codziennych czynnościach oraz w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Jednak, jeśli porównamy oferty szczegółowo, okaże się, że w każdym przypadku codzienna rutyna wygląda nieco inaczej – zależy to przede wszystkim od stanu zdrowia podopiecznego. Bardzo ważne jest zatem, aby nie jechać „w ciemno” i przed wyjazdem dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat.
Czytaj również: https://nursecare24.pl/2020/02/16/opieka-nad-starsza-osoba-z-zamieszkaniem/
W opiece nad seniorami ważna jest regularność i powtarzalność – są oni przyzwyczajeni do tego, by poszczególne etapy dnia odbywały się o stałej porze, gdyż daje im to poczucie bezpieczeństwa (ma to szczególne znaczenie w przypadku cierpiących na chorobę Alzheimera), pamiętajmy więc, by poszczególne obowiązki wykonywać mniej więcej o stałych godzinach.
Dzień opiekunki w Niemczech – poranek
Typowy dzień opiekunki w Niemczech rozpoczyna się od porannej toalety. W zależności od stanu zdrowia seniora wystarczy tu tylko asystowanie podczas porannej kąpieli lub prysznica: dopilnowanie, by starsza osoba się nie poślizgnęła, podprowadzenie jej do umywalki, pomoc w skorzystaniu z sedesu itp. W przypadku osób leżących poranna toaleta oraz ubieranie seniora musi odbyć się na łóżku. Czasami opiekunka może czasami liczyć na pomoc Pflegedienst, czyli pielęgniarki z niemieckiej służby zdrowia, która zajmuje się m.in. zabezpieczaniem odleżyn, rozdzielaniem leków czy robieniem zastrzyków. Uwaga: niemieckie prawo zabrania opiekunom osób starszych wykonywania czynności pielęgniarskich, właśnie takich jak ingerencja w powłoki skórne, wykonywanie zastrzyków czy rozdzielanie leków. Musimy więc pamiętać, by chory zażył leki – ale ich rozdzielanie należy już do Pflegedienst lub do rodziny.
Dzień opiekunki w Niemczech – Przedpołudnie
Po toalecie przychodzi pora na przygotowanie śniadanie i wspólne spożycie go w towarzystwie podopiecznego. Musimy tu zwrócić baczną uwagę na dietę, której przestrzega nasz senior, czasami trzeba również pomóc mu przy posiłku. Po śniadaniu opiekunka zwykle sprząta pomieszczenia użytkowane przez seniora (do jej obowiązków nie należy natomiast sprzątanie np. piwnic czy strychów), pierze, gotuje i robi zakupy, a podopieczny w tym czasie np. czyta gazetą lub odpoczywa. O godzinie 12-13 przygotowujemy i podajemy obiad; wcześniej, np. o 10-11, możemy podać drugie śniadanie.
Dzień opiekunki w Niemczech – Popołudnie
Każdy dzień opiekunki w Niemczach przewiduje czas wolny – zwykle przypada on zwykle właśnie po obiedzie. W tym czasie senior zajmuje się swoimi ulubionymi czynnościami: czyta, ogląda telewizję, ucina sobie drzemkę, czasami odwiedzają go rodzina i znajomi. Na „posterunek” przy naszym podopiecznym wracamy ok. godz. 18-19, czyli zwyczajowej porze kolacji. Ostatni etap codziennych rytuałów to pomoc przy wieczornej toalecie i udaniu się na spoczynek. Gdy senior zaśnie, opiekunka ma czas wolny. Musi być jednak przygotowana na pomoc, np., gdyby senior musiał skorzystać w nocy z toalety.
Dzień opiekunki w Niemczech o czym warto pamiętać?
W tego rodzaju pracy ważny jest kontakt z osobą starszą. W zależności od potrzeb dzień opiekunki w Niemczech więc może obejmować m.in.:
- wspólne spacery
- wspólne rozrywki, np. krzyżówki, gry planszowe
- czytanie na głos książek
- rozmowy (jeśli dość dobrze znamy niemiecki).
Istotnym elementem pracy opiekunki jest także stałe monitorowanie stanu zdrowia chorego i informowanie na ten temat jego rodziny. Chodzi tu stan fizyczny i psychiczny: przyjmowanie leków, częstotliwość wizyt lekarskich, pojawianie się nowych dolegliwości.