Jednym z obowiązków, jakie przypadają opiekunom osób starszych, jest higiena seniora. Odpowiednio wykonane czynności jak np. mycie osoby starszej mają wpływ na polepszenie się samopoczucia oraz zapobieganie niepotrzebnym zmianom skórnym.

Każdy z nas, niezależnie od wieku, lubi orzeźwiającą kąpiel, podczas której możemy się zrelaksować. Należy pamiętać, że w przypadku osób starszych może to być duże wyzwanie, które nie do końca sprawi im przyjemność.

Na skróty:

Higiena seniora

Jeśli chcemy rozpocząć mycie osoby starszej, musimy pamiętać o uszanowaniu jego godności. Zanim zaczniemy, zapytajmy podopiecznego czy wyraża zgodę na wykonanie codziennej toalety o czynności, które są z nią związane.

Podczas higieny należy zachować szczególną ostrożność, zagwarantować bezpieczeństwo oraz zapewnić seniorowi intymność. Podczas kąpieli w łóżku, należy odsłaniać tylko te części, które są myte w tej chwili a resztę delikatnie przykrywać.

Powodem, dla którego wykonujemy czynności higieniczne, jest zdrowie. Razem z mijającymi latami, organizm człowieka nie jest już taki silny, aby poradzić sobie ze wszystkimi bakteriami i wirusami. Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wdrożyć, jest mycie rąk przed posiłkiem oraz po powrocie ze spaceru, bądź kina. Seniorzy, którzy zażywają leki, narażeni są na bakteryjne zakażenie, spowodowane delikatną skórą.

W przypadku, gdy jesteśmy w miejscu publicznym, musimy pamiętać o ciągłej dezynfekcji, na przykład za pomocą mydła antybakteryjnego. Należy pamiętać, że proces higieny podopiecznego to idealny moment na rozpoznanie nieprawidłowości, które mogą znajdować się na jego ciele. Jeśli wcześnie zauważymy problem, mamy znacznie większe szanse na jego eliminację.

Odpowiednia higiena wpływa również na samopoczucie seniora. Jeśli ma on pewność, że jego włosy i paznokcie są czyste, znacznie zwiększa się pozytywne poczucie wizerunku. Są przekonani, że każdy, kto na niego patrzy, darzy go szacunkiem oraz pozytywnymi opiniami. Takie reakcję, optymistycznie wpływają na jego samopoczucie i gwarantują psychiczny spokój.

Jak zadbać o seniora w trakcie kąpieli

Nierzadko zdarza się tak, że to po naszej stronie leży przekonanie seniora do czynności higienicznych. W takich sytuacjach do sprawy powinniśmy podejść spokojnie i zachowawczo. Możemy przekonać seniora relaksem, dobraniem odpowiedniej muzyki oraz faktem użycia zapachowych olejków czy płynów. Powinniśmy kąpać podopiecznego w łazience, która dostosowana jest do jego potrzeb. Pomieszczenie powinno być schludne, czyste i pozbawione elementów utrudniających pielęgnację.

Warto zadbać również o odpowiednią temperaturę wody i samego pomieszczenia. Senior musi być pod stałą opieką bądź asekuracją a każda kąpiel powinna być wykonywana systematycznie o tych samych godzinach. Należy również zachować odpowiednią kolejność mycia, zaczynając od dłoni, rąk pach, przechodząc przez brzuch, stopy i nogi a kończąc na miejscach intymnych. Po zakończonej kąpieli łazienkę należy dokładnie oczyścić, tak aby pozbyć się z niej wszelkich niebezpieczeństw.

Narzędzia niezbędne przy kąpieli osoby starszej

Każda toaleta osoby starszej, która wymaga opieki, powinna być dostosowana do jej potrzeb. W łazience powinny znaleźć się takie elementy jak poręcze, maty antypoślizgowe, krzesełko prysznicowe czy też siedzisko prysznicowe dla niepełnosprawnych.

Każdy z tych elementów, ma zabezpieczać seniora podczas wykonywania czynności higienicznych. Pomieszczenie powinno być przestronne oraz dobrze napowietrzone. Kabina powinna posiadać tyle miejsca, aby swobodnie móc włożyć do niej krzesełko pod prysznic. Należy przyznać rację, że seniorom znacznie łatwiej jest myc się w pozycji siedzącej niż stojącej, ponadto takie działania są znacznie bezpieczniejsze.

Jako opiekun osób starszych należy pamiętać o tym, że wsparcie seniora podczas kąpieli to nie tylko zapewnienie mu odpowiednich sprzętów technicznych. W tej relacji chodzi o coś znacznie większego, bowiem wkraczamy w najbardziej intymną sferę podopiecznego.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.