Jeśli chcemy, sprawować opiekę nad osobą starszą, musimy pamiętać, że empatia to nie jedyna cecha, którą musimy się charakteryzować. Opiekun musi posiadać również dużą wiedzę oraz umiejętności, które usprawnią mu współpracę.

Jednym z największych wyzwań jest praca i komunikacja z niedosłyszącym seniorem. Nie należy od początku nastawiać się negatywnie, gdyż praca może przebiegać nadzwyczaj sprawnie, jeśli tylko się do niej przyłożymy.

Na skróty:

Niedosłyszący senior

Utrata słuchu u osoby starszej, często związana jest z procesem starzenia. Pierwsze problemy z niedosłyszeniem pojawiają się już po sześćdziesiątce, najbardziej problematyczne okazują się jednak w osiemdziesiątym roku życia. Niedosłyszący senior na początku ma problem z tonami wyższymi, nie zawsze jest je w stanie zrozumieć. W późniejszym etapie problem zaczyna narastać, a reszta tonów staje się trudna do zrozumienia. U niektórych seniorów niedosłuch jest objawem, choroby postępującej. Dlatego w tym przypadku, zaleca się konsultację z lekarzem laryngologiem.

Niezależnie od tego, w czym leży problem, opiekun seniora powinien wykazać się cierpliwością. Ta cecha jest dość istotna, gdyż w takich sytuacjach niedosłyszący senior jest skłonny odizolować się od osób, z którymi przebywa oraz reszty społeczeństwa.

Jeśli podejmujemy opiekę nad taką osobą, musimy pamiętać o tym, że najważniejsze jest to, aby podopieczny zaczął nosić odpowiedni sprzęt, który pomoże mu uporać się z problemem. Często zdarzają się sytuację, w których senior nie godzi się na aparat słuchowy lub nie jest on mu wskazany. W takiej sytuacji należy ustalić pewne zasady, które umożliwią porozumiewanie się. Komunikacja niewerbalna przyda się w tej sytuacji niezaprzeczalnie.

Dzięki niej podopieczny będzie w stanie podkreślać swoje myśli czytelnymi i zrozumiałymi gestami. Ponadto, podczas rozmowy powinniśmy utrzymać niewielką odległość od seniora, aby mógł on wyczytywać informację z naszych ust. W innym razie komunikacja okaże się niemożliwa, a podopieczny odsunie się od nas. To natomiast jest niedopuszczalne, gdyż utracimy z nim jakiekolwiek więzi.

Jak komunikować się z niedosłyszącym seniorem?

Utrata słuchu u osoby starszej to spore wyzwanie dla opiekuna jak i samego seniora. Jako opiekun musimy wiedzieć, że tego typu opieka wiąże się z pewnymi koniecznościami, które musimy zaakceptować. Zadaniem opiekuna jest przede wszystkim zapewnienie seniorowi komfortu i bezpieczeństwa. Oznacza to, że w każdej sytuacji musimy wsłuchiwać się w jego potrzeby, nawet gdy uważamy je za nieistotne.

Przykładem tego może być właśnie niedosłuch, który dla nas może wydawać się błahym powodem a dla samego seniora poważnym problemem. Pamiętajmy również, że podczas rozmów z osobą niedosłyszącą, należy zachować powagę. Z pewnością przynajmniej raz zdarzy się taka sytuacja, że nie zrozumie on informacji, którą będziemy chcieli mu przekazać i zareaguje zupełnie nieadekwatnie.

Wtedy należy delikatnie wyjaśnić podopiecznemu, że to nie o to chodziło. Niedosłuch u seniorów powoduje również znaczne pogorszenie komfortu życia, a to może doprowadzić nawet do stanów depresyjnych.

Aparat słuchowy odpowiednim wyjściem?

Każdy, kto ma problem ze słuchem, powinien zaczerpnąć rady fachowej opieki. Takie rozwiązanie ułatwi podopiecznym funkcjonowanie oraz komfort życia. Decydując się na aparat, musimy pamiętać, aby był on wygodny i idealnie dopasowany do użytkownika.

W dzisiejszych czasach tego typu aparaty mają niewielkie rozmiary i okazują się praktycznie niewidoczne. Na rynku możemy znaleźć urządzenia, które posiadają również funkcje dodatkowe jak na przykład redukcję szumu czy ładowanie bezprzewodowe. Obecnie głośno mówi się o nieinwazyjnych metodach, które leczą słuch, należy jednak pamiętać, że żadna z nich nie jest naukowo potwierdzona. Najczęstszym sposobem na przywrócenie słuchu, zdaniem lekarzy, jest założenie protezy, czyli aparatu słuchowego oraz ciągła opieka.

Potwierdzają się opinie, że tego typu sprzęty dodają pewności siebie oraz pomagają w komunikacji. Podsumowując, jednoznacznie możemy potwierdzić, że aparat słuchowy jest odpowiednim wyjściem dla osób z problemem niedosłuchu.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.