Od lat wiele Polek (czasami także Polaków) decyduje się o podjęciu pracy zarobkowej w Niemczech na stanowisku opiekunki osoby starszej. Powodów jest wiele, do głównych należą lepsze niż w Polsce zarobki, chęć wykonywania pracy dającej satysfakcję, chęci podszkolenia umiejętności językowych itd.
Praca opiekunki osoby starszej nie jest jednak pracą dla każdego- poza kwalifikacjami zawód ten wymaga szczególnym predyspozycji. Jest to praca wymagająca i niejednokrotnie trudna- trzeba mieć tego świadomość na długo przed tym, kiedy podejmie się decyzję o jej podjęciu. Poniżej więc wskazówki jakie kwalifikacje i predyspozycje trzeba posiadać, by móc podjąć pracę opiekunki osoby starszej i by się w tej pracy odnaleźć.
Bardzo ważne doświadczenie
Jedną z głównych wytycznych jakie biorą pod uwagę osoby (rodziny) seniora zatrudniające opiekunkę do swojego starszego członka rodziny, jest doświadczenie potencjalnej opiekunki. Jeżeli kandydatka na opiekunkę może pochwalić się bogatym doświadczeniem, wpływa to znacząco na poziom zaufania jakim jest obdarzana. Dlatego też każda opiekunka powinna dbać o zbieranie referencji z każdego miejsca wykonywanej poprzednio pracy. Doświadczenie to zarówno podejmowana wcześniej praca, ale także kursy i szkolenia jakimi może pochwalić się kandydatka na opiekunkę.
Wiedza taka pozwala na lepsze zaopiekowanie się seniorem, który często jest osobą schorowaną i wymagającą szczególnej opieki i wiedzy na temat danych schorzeń i sposobu zadbania o potrzeby podopiecznego chorego na taką czy inną chorobę. Poza wiedzą na kursach oraz szkoleniach przyszłe opiekunki wyposażane są także w praktyczne umiejętności nabywane na praktykach- w szpitalach, w domach pomocy czy u indywidualnych klientów. Osoba, która posiada kurs może się pochwalić doświadczeniem w pielęgnowaniu osoby starszej, wie jak efektywnie komunikować się z podopiecznym, ma wiedzę teoretyczną oraz praktyczną z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej- a to bardzo cenne!
Kompetencje teoretyczne i praktyczne dotyczące wiedzy medycznej są niezwykle istotne w przypadku, gdy przyjdzie się nam opiekować osobą schorowaną i niesamodzielną- opiekunka będzie potrafiła rozpoznać objawy chorobowe czy wykonać proste opatrunki lub zastrzyki insulinowe. Rodziny podopiecznych wybierając dla nich opiekunki zwracają baczną uwagę na odbyte szkolenia i kursy- to zawsze większa gwarancja rzetelnie wykonywanej pracy i lepszej jakości usług. Tak bogate CV znacznie ułatwia znalezienie lepszego, zdecydowanie lepiej płatnego zlecenia.
Inną kwestią jest język- opiekunka znająca dobrze język niemiecki może liczyć nawet na kilkaset euro lepszą stawkę miesięczną niż osoba bez znajomości języka. Umiejętności językowe pozwalają na skuteczne komunikowanie się z seniorem, aby jak najlepiej zrozumieć jego potrzeby. Poziom znajomości języka niemieckiego powinien być uwzględniony w każdym dobrze napisanym CV.
Kompetencje społeczne i siła fizyczna
Kursy i szkolenia to nie wszystko. Praca opiekunki jest pracą dla osób, które posiadają dodatkowo pewne kompetencje społeczne. Osoba chcąca pracować jako opiekunka osoby starszej powinna posiadać cechy charakteru takie jak: cierpliwość, uczciwość, asertywność, odpowiedzialność, komunikatywność, wrażliwość i empatia.
Musi bezwzględnie lubić ludzi i umieć wczuć się w ich potrzeby. To zawód, który śmiało można nazwać zawodem z misją. Najlepiej sprawdzają się w tej roli osoby otwarte i energiczne, o pozytywnym usposobieniu, które z łatwością nawiązują relacje z innymi. To także praca stresująca- kandydatka powinna więc cechować się odpornością na stres i zmieniające się warunki.
I na koniec- sprawność fizyczna. Nie wiadomo na jakiego podopiecznego trafimy- można trafić na osobę w pełni sprawną, ale można też mieć za podopiecznego osobę schorowaną i przykutą do łóżka. Wiąże się to z takimi obowiązkami jak chociażby pomoc w zmianie pozycji leżenia- średnio co godzinę. Wymaga to sporej siły fizycznej. Kandydatka na opiekunkę powinna charakteryzować się bardzo dobrą sprawnością i doskonałym stanem zdrowia, dzięki czemu będzie w stanie rzetelnie wykonywać swoje obowiązki.