Problemy ze słuchem u osób starszych dotyczą całej rzeszy seniorów, bardzo dużego odsetka starzejącej się części społeczeństwa. To, że się pojawiają dostrzega w pierwszej kolejności otoczenie seniora- jego opiekunowie lub rodzina.

Zauważają, iż senior potrzebuje zdecydowanie głośniej oglądać telewizję i słuchać radia, że z czasem coraz trudniej jest się z nim porozumieć bez powtarzania lub mówienia głośniej niż normalnie. Czy problemy ze słuchem są więc nieuniknioną cechą starości i jak sobie radzić z tym problemem?

Przyczyny niedosłuchu

Przyczyn stopniowego pogarszania się słuchu może być naprawdę wiele i najczęściej prawidłowo określi przyczynę lekarz specjalista lub protetyk słuchu. Za niedosłuchy bardzo często odpowiadają schorzenia i choroby na jakie cierpi senior. U seniorów ten dyskomfort pojawia się już w okolicy 60 roku życia, a jego apogeum przypada na 80 rok życia. Poza wiadomym dyskomfortem wynikającym ze złego słyszenia, niedosłuch to także dość spory problem społeczny.

Osoba dotknięta niedosłuchem zaczyna się coraz bardziej alienować ze społeczeństwa- dlatego, iż źle słyszy i jest jej z tym niewygodnie w towarzystwie, ale także dlatego, iż często się tego wstydzi. Dlatego też tak ważnym jest obserwacja bliskich osób starszych i “wyłapanie” problemu z niedosłuchem na tyle wcześnie, by postępowi niedosłuchu można było przeciwdziałać lub efektywnie go spowalniać.

Jeżeli zaś utrata słuchu całkowita lub bardzo znaczna nastąpiła dość gwałtownie, może to wskazywać na poważna chorobę, która może być nawet zagrożeniem dla życia. Nie można tego w żaden sposób lekceważyć!

Głuchota starcza

Na pewno zdarzyło się nam słyszeć to określenie. Jej objawem jest stopniowe, postępujące, obustronne, odbiorcze upośledzenie słuchu w obu uszach, będące skutkiem uszkodzenia komórek słuchowych w uchu wewnętrznym.

Pierwszym objawem głuchoty starczej jest początkowe złe słyszenie wysokich tonów (czajnik, dzwonek do drzwi). Najczęściej senior nie zdaje sobie sprawy z tego, że takie objawy zaczynają mu towarzyszyć, a pierwsze symptomy głuchoty zauważa najbliższe otoczenie seniora. Senior ma problem ze zrozumieniem mowy, deklaruje, iż słyszy, ale nie rozumie, nie identyfikuje słów. Takie objawy powinny być skonsultowane z protetykiem słuchu, który zbada słuch seniora.

Jeżeli to możliwe, warto zaopatrzyć się w protezy słuchu (aparaty słuchowe), które pozwolą nadal czerpać radość z życia, w którym słychać wszystkie dźwięki.

Badanie słuchu – wskazania

Badanie słuchu nie jest czymś przed czym należy się wzbraniać. Wręcz przeciwnie- można je zrobić nieodpłatnie w gabinecie protetyki słuchu, a szczególnie powinniśmy zachęcić do badania seniora, jeżeli:

– musimy mu powtarzać parokrotnie to, co do niego mówimy,

– ogląda telewizję i słucha radia głośniej niż do tej pory,

– skarży się na szumy uszne,

– gubi wątki podczas rozmowy w grupie kilku osób,

– nie słyszy wysokich częstotliwości- dzwonków, szelestów, gwizdków,

– nie rozumie rozmów telefonicznych, nie słyszy szeptów,

– mówi głośniej, niż wymaga tego sytuacja.

Konsekwencje niedosłuchu

Jeżeli senior zlekceważy sobie problem złego słyszenia, wiązać się to może z przykrymi konsekwencjami. Pierwszą z konsekwencji, chyba już wystarczająco dotkliwą, jest coraz większa niesamodzielność. Zły słuch potrafi bardzo skutecznie wyłączyć seniora z życia towarzyskiego, będzie się on bał załatwiać urzędowe sprawy, wychodzić do ludzi, korzystać z usług, które wymagają interakcji z drugim człowiekiem.

To prowadzi do zamknięcia się w domu i narastającego poczucia samotności. Słabosłyszący senior zaczyna rezygnować z przeróżnych form aktywności, także ze swojego hobby, pasji. Nie tylko kontakty z osobami w urzędach czy w przychodni stają się gorsze, pogorszeniu ulegają także kontakty ze znajomymi lub z rodziną. Wspólne spędzanie czasu, rozmowy i pogawędki nie cieszą już tak, jak kiedyś. Jeżeli senior jest jeszcze w wieku, gdy pracuje, gorszy słuch może być przyczyną utraty tejże pracy.

Za tym idzie, naturalnie, pogorszenie się sytuacji materialnej seniora i jego najbliższych. Izolacja społeczna prowadzi w dalszej kolejności do pojawienia się problemów ze zdrowiem psychicznym, wystąpieniem chociażby depresji.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.