Wyjeżdżając do pracy za granicą często wybieramy te kierunki, które choć w jakimś stopniu są zbliżone do nas kulturowo. To zdecydowanie pozwala mniej tęsknić w przypadku rozłąki z rodziną oraz z ojczyzną- bliski nam kulturowo i obyczajowo kraj łagodzi uczucie tęsknoty, nie potęguje jej dodatkowo.
Zwłaszcza jeżeli przychodzi nam spędzić w nim święta. Z tego też powodu często wybieramy wyjazd do naszego zachodniego sąsiada- do Niemiec. Ale czy kulturowo jesteśmy zupełnie tacy sami?
Niemieckie święta- dni wolne od pracy
W Niemczech wiele świąt i dni wolnych od pracy pokrywa się datami z tymi, jakie spędzamy w Polsce. I tak- w Niemczech 1 stycznia także obchodzimy Nowy Rok, 1 maja obchodzone jest Święto Pracy, Boże Narodzenie przypada w Niemczech na 25 i 26 grudnia, a Dzień Zjednoczenia Niemiec (Dzień Jedności Niemiec) obchodzony jest co roku 3 października.
Świętami ruchomymi w Niemczech są Święta Wielkanocne, Wniebowstąpienie Pańskie, Zielone Świątki i Dzień Pokuty i Modlitwy. Nie każde Święta obchodzi się we wszystkich landach niemieckich, tak więc świętami, jakie obchodzone są regionalnie lub w kilku landach są Boże Ciało, Trzech Króli, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Saarland, Bawaria), Święto Reformacji (31.10, Meklemburgia- Pomorze Przednie, Brandenburgia, Saksonia Anhalt), Wszystkich Świętych (Badenia- Wirtembergia, Bawaria, Nadrenia- Północna Westfalia, Nadrenia- Palatynat, Saarland).
Niemcy- kraj zróżnicowany etnicznie i narodowościowo
Niemcy są krajem, w którym bez wątpienia żyje wiele nacji. To znacznie różni je od naszej ojczyzny. To, co łączy wszystkich Niemców, nieważne do jakiej grupy etnicznej należą, to bez wątpienia ukochanie sportu i kultury fizycznej. Niemcy przykładają bardzo dużą wagę do swojego zdrowia oraz do profilaktyki zdrowotnej.
Innym obszarem, jaki kochają Niemcy jest turystyka- większość Niemców to turyści, którzy wybierają na cel swoich podróży nawet najdalsze i najbardziej egzotyczne części globu. Podróżować kochają także emeryci- jeżeli tylko cieszą się dobrym zdrowiem, to bardzo chętnie podróżują i są turystami zamożnymi, spełniającymi swoje podróżnicze marzenia.
Jeśli idzie o świętowanie Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy, to są to święta podobne do naszych, polskich. Niemcy zdecydowanie mniej niż my przebywają w tym czasie w kościołach, ale tak jak Polacy uwielbiają te dwa okresy w roku spędzać w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół. W Niemczech bardzo znana i kultywowana jest tradycja Wielkanocnego Zajączka zostawiającego upominki w ogrodzie i w domu- w Polsce tego nie znamy.
Niemcy nie znają zaś Śmigusa Dyngusa oraz tradycji dzielenia się opłatkiem. W Niemczech bardziej niż w Polsce kultywowany jest czas Adwentu. Każdy, niemal, niemiecki dom jest w tym czasie dekorowany adwentowym wieńcem ze świerkowych gałązek oraz czterech świec i fioletowej wstęgi, który symbolizuje oczekiwanie na narodziny Zbawiciela.
Niemcy różnią się od Polaków w pojęciu religijności. Znacznie więcej Niemców niż nas deklaruje brak przywiązania do jakiejkolwiek religii, a wręcz ateizm. W Niemczech największymi grupami religijnymi są protestanci i katolicy, ale także muzułmanie. Północna część Niemiec jest typowo protestancka, zaś południowa część jest w większości zamieszkana przez katolików.
Imieniny są świętem niemal w Niemczech nieznanym, a wyjątek stanowi tutaj jedynie Bawaria, w której są obchodzone. Nasi zachodni sąsiedzi lubują się natomiast w urodzinach, zwłaszcza tych “okrągłych”. Nikogo tam nie dziwi, iż np. z okazji 90. urodzin jubilata odwiedza…burmistrz. Niemcy podczas urodzinowych spotkać degustują najczęściej szampana- Champagner, bądź wino musujące- Sekt. Obowiązkowy, jak w Polsce, jest oczywiście tort.
Różnice kulturowe w biznesie?
Jeżeli chodzi o biznes możemy to skrótowo zobrazować na przykładzie pruskiej tradycji oraz elastyczności. Pierwsza odnosi się oczywiście do Niemiec, druga do Polski. W Niemczech, jak nigdzie, liczą się reguły, przepisy, które są niemal niezmienne- chyba, że występuje ku temu ważny powód.
Inną kwestią jest np. krytyka (nie obmowa!) – w Niemczech umiejętność bezpośredniej i otwartej krytyki stanowi cechę pożądaną, podczas gdy u Polaków wywołuje ona sprzeciw i niechęć do osoby krytykującej.