Podeszły wiek nie powinien oznaczać zaprzestania aktywności fizycznej, choć, rzecz jasna, ciało pracuje już na zwolnionych obrotach. By utrzymać jego sprawność na kolejne długie lata należy jednak dbać o w miarę regularne ćwiczenia i odnaleźć sobie formę ruchu, która będzie dawała przyjemność i satysfakcję. Należy również pamiętać o odpowiednim doborze aktywności do wieku i możliwości seniora.

Sport ma niezwykle wiele korzyści, które wcale nie są uzależnione od wieku, a dla każdego niosą takie same zalety- od wieku dziecięcego po wiek senioralny. Sport:

– daje dużo satysfakcji- potrzebnej ciału, ale głównie psychice,

– wzmacnia serce i układ krążenia,

– poprawia siłę mięśni oraz ogólną kondycję ciała,

– pozwala uniknąć otyłości oraz nadwagi,

– działa bardzo korzystnie na stawy,

– ma pozytywny wpływ na koordynację ruchową,

– ma dobry wpływ na życie towarzyskie- jeżeli uprawiamy go w parach lub w grupie.

Nie każda forma aktywności sportowej będzie odpowiednia i chętnie uprawiana przez osobę po 60tce czy 70tce lub starszą. Seniorzy gorzej odnajdą się w boksie czy w sztukach walki, natomiast istnieje wiele rodzajów aktywności sportowej, które są odpowiednie dla seniorów. Poniżej kilka propozycji.

Joga

Joga to coraz popularniejsza forma aktywności ruchowej, idealnie działająca na ciało oraz na umysł. Joga posiada bardzo dobry wpływ na stawy, a osoby w podeszłym wieku w większości skarżą się na mniejszą ich ruchomość oraz dolegające bóle. By przeciwdziałać sztywnieniu stawów i ich powikłaniom warto zapisać się na zajęcia jogi.

Ta forma sportu bardzo uelastycznia stawy, a senior staje się przez to znacząco sprawniejszy. By na jodze czuć się swobodnie i potrafić wykonywać poszczególne figury, warto zapisać się na zajęcia adresowane stricte do osób starszych- takich zajęć jest masa, zwłaszcza w większych miastach.

Pozycje jogi dobrane są do tejże grupy wiekowej. Joga pozwoli seniorowi głęboko się odstresować, poprawić koordynację, rozluźnić mięśnie, wspomóc działanie układu oddechowego oraz układu krążenia.

Zajęcia w wodzie

Woda to świetne środowisko dla seniora. Zajęcia prowadzone w wodzie są korzystne dla większości angażowanych w wysiłek fizyczny mięśni. Ćwiczenia w wodzie nie przeciążają ciała oraz stawów, co jest kolejnym ich plusem.

Jak w przypadku jogi- warto dobrać takie zajęcia w wodzie- np. aqua aerobiku – które będą odpowiednie dla danej grupy wiekowej i dedykowane stricte seniorom. Dużo przyjemniej się ćwiczy, gdy mamy wokół siebie osoby nam podobne wiekowo. Można nawiązać tym samym znajomości, a nawet przyjaźnie.

Nordic walking

Nordic walking jest jedną z bardziej lubianych form aktywności fizycznej wśród seniorów. To sport, który łączy przyjemne z pożytecznym- aktywność ruchową z przebywaniem na świeżym powietrzu i rozkoszowaniem się wspaniałymi widokami- np. górskimi. Nordic walking nie przeciąża stawów, można go dopasować do własnych możliwości (np. tempa) i zaangażować w pracę niemal każdą grupę mięśni.

Ruch na świeżym powietrzu zawsze jest podwójnie korzystny, a nordic walking można dodatkowo uprawiać we dwoje czy większą grupą, co dodatkowo zacieśnia więzi społeczne. Nordic walking to sport, na który nie wydaje się ani złotówki, a uprawiać go można wszędzie- w mieście i na wsi, w parkach, na szlakach turystycznych.

Jak już zauważyliśmy, aktywność sportowa bardzo mocno przekłada się na aktywność społeczną osoby starszej. Znajomości nawiązywane podczas aktywności fizycznych nawiązywane są w sposób bardzo naturalny i wiążą się z dobrymi, pozytywnymi emocjami. Udane życie towarzyskie, także w podeszłym wieku, zdecydowanie poprawia dobre samopoczucie, jest powodem większej pewności siebie, a także obniża poziom stresu.

Ruch fizyczny wzmacnia odporność i wyraźnie zmniejsza ryzyko otyłości, nadciśnienia, cukrzycy czy kłopotów związanych z nadmiarem cholesterolu, a także Alzheimera i innych chorób demencyjnych. Senior ma duży wpływ na czynniki determinujące jego zdrowie i dobre samopoczucie – sport należy zdecydowanie do tych najbardziej pozytywnych.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.