Bardzo często mówi się, że nieregularność spożywanych posiłków lub całkowity zanik apetytu, to powód do niepokoju. Niestety zdarzają się również sytuację odwrotne, w których to u seniora można zauważyć nadmierny apetyt.

Pomimo regularnych posiłków senior podjada między nimi lub robi to w nocy. Nieregularne spożywanie posiłków, a także zmożony apetyt może prowadzić do otyłości osoby starszej. Na co więc zwrócić szczególną uwagę? Kiedy wilczy apetyt u seniora powinien wzbudzić naszą czujność?

Na skróty:

Senior z apetytem

Senior z apetytem to nic groźnego, problem pojawia się dopiero w momencie, gdy nasz senior niejadek, przemienił się w głodnego wilka. Należy wiedzieć, że podjadanie nigdy nie było uznawane za coś dobrego. Niektóre osoby starsze czują nieustanną potrzebę zjedzenia czegoś, może to być spowodowane nadmiernym stresem lub też bezsilnością.

Bardzo często, podjadanie spowodowane jest wydarzeniami z przeszłości. Senior pamięta czasy, w których większość rzeczy była niedostępna i ograniczona. W obawie, że ciężkie czasy mogą powrócić, osoba starsza chce skorzystać z sytuacji i najeść się na zapas.

Spożywanie zarówno nadmiernej, jak i niedostatecznej ilości pożywienia, może doprowadzać do poważnych problemów. Zazwyczaj zaczyna się od problemów z trawieniem, narzekamy na zaparcia oraz problemy z wypróżnianiem się. W najgorszym jednak wypadku dochodzi do problemów z otyłością i nadwaga.

Tego typu choroby są znacznie częściej wykrywalne o osób starszych, z uwagi na to, że ich aktywność fizyczna jest znacznie mniejsza. Dodatkowo, podczas podjadania zaburzamy proporcje odżywczych składników, które muszą zostać dostarczone do organizmu. Nikomu nie zaleca się przecież spożywania dużej ilości tłuszczu, węglowodanów czy białka – bo to po prostu niezdrowe.

W przypadku osób starszych możemy zauważyć zjawisko nazwane starczym głodem. Jest to swego rodzaju wilczy apetyt u seniora, który objawia się nagle, w najmniej oczekiwanym momencie. Wzmożony apetyt u seniora powoduje spożywanie dużej ilości jedzenia w krótkim czasie.

Przyczyny wilczego apetytu u seniora

Przyczyny wilczego apetytu mogą być różne, pierwszym powodem może być niestabilny poziom glukozy. Najczęściej pojawia się on w sytuacji, gdy spożywamy pokarmy, które aktywują naszą insulinę, ale tylko na chwilę.

Do tej grupy zalicza się przede wszystkim słodycze, makarony, ale także suszone owoce. Drugim powodem może okazać się nadmierna ilość sztucznych konserwantów i dodatków chemicznych. Trzecia przyczyna t nieregularne spożywanie posiłków i unikanie śniadania. Nasz organizm potrzebuję odpowiedniej ilości kalorii, aby móc w pełni funkcjonować, dlatego tak ważne jest, aby dzień zaczynać od śniadania.

Najgroźniejszym powodem, wilczego apetytu, są oczywiście choroby. Którym z nich towarzyszy właśnie nadmierne objadanie?

-cukrzyca

-depresja

-nadczynność tarczycy

-bulimia i biogresja

Żadna z wyżej wymienionych przyczyn nie jest bezpieczna. Dlatego, jeśli tylko zauważymy nagły wzrost apetytu u naszego podopiecznego, powinniśmy jak najszybciej zabrać go na konsultację.

Senior z otyłością

Otyłość u osób starszych to bardzo poważna choroba, która zmniejsza jakość ich życia. Negatywnie wpływa na sprawność fizyczną, a nie rzadko też i psychiczną. Senior z otyłością narażony jest na wiele niebezpiecznych chorób jak cukrzyca czy problemy z krążeniem. Dodatkowe kilogramy u osób starszych ograniczają samodzielność, a w najgorszym wypadku doprowadzają do śmierci. Otyłość może wywodzić się z problemu starczego głodu, lecz to nie najlepsze rokowanie.

W przypadku tak zauważalnej zmiany, u podopiecznego, należy jak najszybciej poradzić się lekarza. Otyłość nie jest chorobą, którą można wyleczyć farmakologicznie, oznacza to, że pierwszym krokiem do zmian będzie zbilansowana dieta. Jeśli senior ma taką możliwość, zaleca się też zwiększenie aktywności fizycznej oraz przyjmowanie odpowiednich witamin i wapnia. Bardzo często zaleca się osobą otyłym udział w zajęciach grupowych, które są świetną okazją na nawiązanie znajomości.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.