Wraz z mijającym wiekiem w naszym organizmie pojawia się coraz więcej zmian. Seniorzy skarżą się na zaburzenia snu spowodowane przyśpieszeniem fazy. Polega to na tym, że podopieczny zbyt wcześnie kładzie się spać, przez wysypia się i rano wcześnie wstaje.

Dodatkowo zmniejsza się zapotrzebowanie na sen w nocy, gdyż w ciągu dnia dochodzi do wielu drzemek. Innym zjawiskiem jest pogorszona jakość snu oraz jego wydajność, zdecydowanie częściej na takie dolegliwości, skarży się mężczyzn.

Na skróty:

Zaburzenia snu – skąd się pojawiają?

Na pytanie, od czego zaburzenia snu się biorą, nie da jednoznacznie odpowiedzieć. Zaburzenia są pojęciem bardzo obszernym, co znacznie utrudnia ich wyjaśnienie. Niemniej jednak można wymienić kilka przyczyn, które uznaję się za najczęstsze. Między innymi zaburzenia przysenne oraz śródsenne jak na przykład bezdechy, nocne leki, chrapanie, skurcze nóg oraz lunatyzm. Na bezsenność ma również wpływ narkolepsja oraz nadmierna senność, która wywołana jest na przykład chorobą. Jak widać, przyczyn jest wiele i ciężko zdefiniować tą jedną. Wśród nich wymienia się również czynniki, na które mamy wpływ i możemy je nieco zmodyfikować. Należą do nich między innymi:

-oglądanie telewizji

-nieregularne godziny snu

-brak aktywności lub za mała aktywność fizyczna

-drzemki

-za duża ilość kawy bądź substancję pobudzające

-tłuste i ciężkie potrawy, przyjmowane przed snem

-obecność sprzętów elektrycznych oraz brak odpowiedniej ciszy

Głównym powodem bezsenności u osób starszych jest nieodpowiednia higiena snu. W jej skład wchodzi wiele elementów, które należy wykonywać poprawnie, aby nie być narażonym na niemiłe konsekwencję. Przede wszystkim należy kłaść się i wstawać o jednakowych porach, jeśli oczywiście jest to możliwe. Warto stworzyć harmonogram dnia, który pomoże w uniknięciu drzemek. Żeby w pełni wyeliminować bezsenność, trzeba dostosować warunki swojej sypialni.

W tym wypadku chodzi o eliminację ostrego światła oraz systematyczne wietrzenie pomieszczenia. Możemy dokupić rolety na okna lub przysłaniać je na czas snu, zasłonami. Bardzo ważne jest również, pozbycie się wszelkich urządzeń elektrycznych, które mogą powodować zakłócenia. Na bezsenność mają też wpływ wieczorne rytuały. Czytanie książek, granie na telefonie czy też słuchanie muzyki przed snem to nie koniecznie dobre sposoby na rozluźnienie przed nocą.

Bezsenność u osób starszych

Zaburzenia snu u seniora to bardzo częsta przypadłość, której wyniki szacuję się na około 20%. W brew pozorom niektóre przypadki narażone są na, tego typu przypadłość nie ze względu na wiek. Duży wpływ na bezsenność u osób starszych mają również przyczyny o podłożu toksycznym, neurogennym, somatycznym, psychotycznym oraz psychologicznym i somatogennym.

Może to być na przykład depresja, zaburzenia osobowości lub też psychozy. Osoby w wieku starszym narażone są na takie nieprawidłowości, również przez nadmierne zażywanie leków przed snem. Leki to substancję, które mogą uzależnić, a z upływem czasu ich efekty mogą być zupełnie odwrotne do zamierzonych celów.

Jak sobie radzić z bezsennością?

Zastanawiasz się jak pomóc seniorowi cierpiącemu na bezsenność? Co na bezsenność można mu podać? Niezależnie od tego, co okazuje się przyczyną bezsenności, mamy szansę na jej złagodzenie. Każda osoba, która boryka się z takim problemem to osoby przypadek, który należy rozpoznać indywidualnie. Podczas pierwszych wizyt, przeprowadzane są wywiady, mające na celu dopasowanie odpowiedniego leczenia.

Trzeba ustalić, z czego bierze się dany problem i czy nie jest on efektem rozwijania się znacznie poważniejszej choroby lub schorzenia. Zaburzenia snu u seniora są bardzo niebezpieczne i mogą doprowadzić do bezsenności przewlekłej. Ona natomiast nie mija natychmiast, a co ważniejsze nie jest do wyleczenia, poprzez użycie domowych sposobów. W celu zapewniania gwarancji leczenia, takie terapie przeprowadza się w specjalistycznych ośrodkach do zwalczanie tego typu problemów.

Zapewnia ona nie tylko kurację lekami, ale także wszelkie terapie psychologiczne. Bezsenność to bardzo uporczywy problem, z którym należy walczyć do samego końca.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.