Człowiek stworzony jest do przebywania w grupie. Większość ludzi potrzebuje towarzystwa, aby móc normalnie funkcjonować. Samotność dla wielu staje się ogromnym wyzwaniem, któremu trudno jest podołać. Większość z Nas uwielbia towarzystwo zwierząt. Poświęcamy im wielu uwagi, traktując ich jak członków rodziny.

Szczególnie dotyczy to osób starszych. Jeśli zastanawiasz się czy zakup psa dla osoby starszej jest dobrym pomysłem, zapoznaj się z kilkoma szczególnymi argumentami.

Na skróty:

Czy zakup zwierzęcia dla seniora to dobry pomysł?

Podeszły wiek, ograniczenia zdrowotne, a także posiadanie obowiązków. To tylko kilka z wątpliwości z jakimi zmaga się większość z Nas, zastanawiając się czy zakup zwierzęcia dla seniora to dobry pomysł. Z jednej strony pies lub kot, to doskonały towarzysz dla osoby starszej. Szybko przywiązuje się do człowieka, a także potrafi okazać wdzięczność za okazaną opiekę.

Pupil w domu seniora to także mnóstwo radości i tchniętego życia w mury domu, który wcześniej był pusty i smutny. Udowodniono, że osoby starsze przebywające ze zwierzętami są mniej samotne, nie popadają w depresje, oraz dłużej pozostają aktywne. Cechują się lepszą sprawnością fizyczną, a także są bardziej otwarte na kontakty między ludzkie. Udowodniono także pozytywny wpływ zwierząt na osobę starszą oraz jej ogólne samopoczucie.

Kiedy rozpatrujemy zakup psa lub kota dla osoby starszej, musimy pamiętać o obowiązkach jakie wiążą się z tą decyzją. Zwierzę w domu to masa obowiązków. To konieczność poruszania się, to odpowiedzialność już nie tylko za własną osobę. Osoba starsza decydująca się na zwierzę w domu, musi być na tyle sprawna, aby móc go wyprowadzić na zewnątrz, przygotować mu posiłek, czy nawet udać się z nim na rutynowe kontrole na szczepienia i wizyty u weterynarza.

Warto też przewidzieć sytuacje w której senior wyjedzie do sanatorium, a wtedy opieka nad zwierzęciem spadnie na rodzinę seniora, bądź jego sąsiadów lub znajomych. Warto mieć takie osoby w swoim otoczeniu.

Pies dla seniora czy kot?

Podjęliśmy już decyzję o zakupie zwierzaka osobie starszej. Teraz przyszedł czas by zastanowić się czy bardziej odpowiedni będzie kot, a może pies. Na początku warto przeanalizować stan seniora. Jeśli jest on w pełni sprawny, gotowy na wyjścia i spacery można zdecydować się na psa.

Kot może być dedykowany osobą w grupie wiekowej 75+, które nie są już na tyle sprawne, by zapewnić zwierzęciu regularne spacery po parku lub ogrodzie. Pies również może wymagać zabawy, do której będzie konieczna siła fizyczna. Aportowanie czy bieganie to aktywności ukochane przez Psy, jednak nie każdy senior będzie w stanie mu to zapewnić. Warto pamiętać, że nawet najmniejszy pies potrzebuje regularnej dawki ruchu i zabawy. Dla osób, które swój szczyt sprawności mają już za sobą, a kochają zwierzęta i pragną ich towarzystwa, warto im zaproponować kota. Kot jest mniej wymagającym zwierzęciem. Zwykle oczekuje obecności, pełnej miski i kuwety.

Domowe koty, często nawet nie wychodzą z mieszkania, gdyż tego nie potrzebują, a jeśli odczują taką potrzebę, idą na spacer same, po czym wracają. Senior nie jest zobowiązany do regularnych spacerów. Kot również bardzo przywiązuje się do człowieka, potrafi być wierny jak pies.

Jaki wpływ na seniora ma pies lub kot?

Liczne badania dowodzą, że kontakt osoby starszej ze zwierzakiem wpływa pozytywnie na jego samopoczucie. Zmniejsza się osamotnienie u seniora, który przestaje żyć w izolacji z dala od wszystkich. Spacery seniora z psem, to także dawka ruchu, który niezwykle jest potrzebny nie jednemu seniorowi. To konieczność ruchu i normalnego funkcjonowania. Osoba starsza nie zamyka się w domu, tylko częściej i chętniej wychodzi o ludzi.

Dla porównania kot u osoby starszej oddziałuje na seniora bardzo podobnie. Twierdzi się, że głaskanie czworonoga, przytulanie go czy nawet rozmawianie, powoduje wydzielanie się endorfiny, która to odpowiedzialna jest za pozytywne samopoczucie seniora. Posiadanie zwierzaka jest szczególnie wskazane dla samotnych osób. Zaczynają one posiadać powód do wstawania z łóżka a nawet wyjścia z domu.

Oceń wpis
[Ocen: 1 Średnia: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.